foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Witamy na stronie Liceum Ogólnokształcącego im. mjra Henryka Sucharskiego w Sierpcu

Liceum Ogólnokształcące

im. mjra Henryka Sucharskiego w Sierpcu

Najważniejszym punktem wyjazdu było zwiedzanie dawnego obozu nazistowskiego w Ravensbrück. Ta mała, spokojna miejscowość pod Fürstenbergiem dla wielu tysięcy kobiet była przed laty miejscem kaźni, cierpienia i upodlenia godności ludzkiej. To właśnie tam oprócz głodu i morderczej pracy więźniarki doświadczały tortur w wyniku przeprowadzanych na nich eksperymentów pseudomedycznych. Uczestnicy wyjazdu, w czasie zwiedzania obozu, obejrzeli poruszający film zawierający relacje kobiet, którym udało się przeżyć. Z zupełnie innej perspektywy spojrzeli wówczas na piękny, roztaczający się wokół jesienny krajobraz: mieniące się wszystkimi kolorami drzewa, spokojne jezioro Schwedt... To te same drzewa i to samo pobliskie jezioro były świadkami niewyobrażalnych cierpień. Dla upamiętnienia martyrologii ofiar uczestnicy wyjazdu złożyli kwiaty i znicze przy Ścianie Straceń, Krematorium i pod Murem Narodów, a pod Pomnikiem „Niosącej” wrzucili róże do jeziora, które jest zbiorową mogiłą umęczonych. W nastrój zadumy wprawiał również fakt, że uczestnicy noc spędzili także na terenie obozu. Zakwaterowano ich bowiem w schronisku młodzieżowym, które mieści się w dawnych budynkach mieszkalnych nadzorczyń SS obozu.

Pobyt na terenie obozu w Ravensbrück dla wszystkich uczestników wyjazdu na długo pozostanie w pamięci i będzie najlepszą lekcją historii tamtego mrocznego czasu.

Wyjazd do Niemiec obfitował także w inne wydarzenia. Uczestnicy wycieczki zwiedzali Lipsk, chodząc śladami Jana Sebastiana Bacha czy Johanna Wolfganga Goethego. W Poczdamie natomiast poczuli się iście po królewsku spacerując alejkami zespołu parkowo - pałacowego Sanssouci zbudowanego w XVIII w. na polecenie Fryderyka Wielkiego.

W Berlinie zaś uczestnicy wycieczki przeszli najbardziej reprezentacyjną ulicą miasta Unter den Linden, którą wieńczy Brama Brandenburska. Nieopodal Reichstagu znajduje się Muzeum Topografii Terroru, które uczestnicy również zwiedzali. Muzeum to wzniesiono w miejscu, gdzie w czasie II wojny światowej swoją siedzibę miało Gestapo, przywództwo SS i Główny Urząd Bezpieczeństwa Rzeszy. Dziś to miejsce upamiętnia szlachetne postawy walki z terrorem nazistowskim.

Wyjazd do Niemiec był dla Karoliny nie tylko konkursową nagrodą, lecz także niezwykłą przygodą, niezapomnianą lekcją oraz wspaniałą okazją do nawiązania przyjaźni z innymi uczestnikami.

Klip promocyjny szkoły

Kalendarz

luty 2020
npwścps
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829

Warto odwiedzić

Powiat sierpecki

Kryta pływalnia w Sierpcu

Centrum Kultury i Sztuki w Sierpcu

Ziemia sierpecka

Odwiedza nas

Dziś 4

Wczoraj 88

Tydzień 92

Miesiąc 2048

Wizyt wszystkich 29456

Copyright © 2020 Liceum Ogólnokształcące im. mjra Henryka Sucharskiego w Sierpcu Rights Reserved.