foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Witamy na stronie Liceum Ogólnokształcącego im. mjra Henryka Sucharskiego w Sierpcu

Liceum Ogólnokształcące

im. mjra Henryka Sucharskiego w Sierpcu

Biblioteka Liceum Ogólnokształcącego w Sierpcu

Godziny otwarcia:

Poniedziałek-Piątek
7.30-15.00
         8 września 2020 roku rozpoczęła się Wielka Zbiórka Książek. Akcję koordynuje Fundacja Zaczytani.org, która pozyskane egzemplarze przekaże do szpitali, domów dziecka, domów seniora, zakładów karnych, domów dziennej opieki, hospicjów i innych placówek pomocowych. Zbierane są książki wydane po 2000 roku, nowe i używane, przeznaczone dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Nie są przyjmowane podręczniki i encyklopedie.

W Wielką Zbiórkę Książek angażują się ambasadorzy fundacji, m.in. Mateusz Damięcki, Katarzyna Pakosińska, Joanna Jabłczyńska, Paulina Holtz, Joanna Moro, Artur Barciś, Piotr Witkowski. Przedsięwzięcie zostało objęte honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Zdrowia, Rzecznika Praw Pacjenta, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowego Centrum Kultury oraz prezydentów 7 miast: Gdańska, Łodzi, Katowic, Krakowa, Poznania, Warszawy i Wrocławia. Partnerem strategicznym Fundacji Zaczytani.org jest Alior Bank. Partnerami Wielkiej Zbiórki Książek są Fundacja KPMG i AVIVA.

Przeczytane książki można oddawać do 11 października 2020 roku w ponad 800 miejscach w Polsce. Lista ogólnodostępnych punktów zbiórki znajduje się na stronie www.zaczytani.org. Zapraszamy!


TOP influencerów książkowych 2020

31 sierpnia obchodzony jest Dzień Blogów. W związku z tym wydarzeniem, od kilku lat serwis Granice.pl publikuje listę najbardziej wpływowych, najciekawszych twórców internetowych, którzy skupiają swoje działania wokół promocji literatury. „Zależało nam na tym, by w zestawieniu znaleźli się zarówno twórcy przygotowujący obszerne szkice krytycznoliterackie, ludzie zawodowo związani z rynkiem książki, jak i czytelnicy, którzy mówią przede wszystkim o emocjach, jakie wzbudziły w nich ostatnie lektury. Ważne było dla nas także to, by danego blogu nie śledziło jedynie grono kilku członków rodziny danego twórcy, choć same liczby nie były kryterium decydującym o wyborze laureatów” – powiedział Sławomir Krempa, redaktor naczelny redakcji Granice.pl.

TOP 10 influencerów książkowych – twórcy cieszący się największą popularnością, wykazujący duże zaangażowanie w promocję czytelnictwa i tworzący najciekawsze treści.

Profesjonaliści – wśród nich są dziennikarze, redaktorzy, krytycy literaccy, którzy docierają do szerokiego grona odbiorców, ich materiały są atrakcyjne, profesjonalnie przygotowane. Te profile warto obserwować.

 • Krytycznym okiem

https://www.facebook.com/Krytycznym-okiem-286171704768096/

 • Kurzojady

https://www.facebook.com/Kurzojady/

 • Lady Margot

https://www.facebook.com/u.lady.margot/

 • Nowości książkowe – blog Bernadetty Darskiej

https://www.instagram.com/bernadettadarska/

 • Okoń w sieci

https://www.youtube.com/channel/UCi8SMLoj-I0ln2GcWnG7eWw

 • CzytamRecenzuje.pl

https://www.youtube.com/channel/UCKgcyng5cZlRjSLJx3tFgXw

 • Rozmawiam, bo lubię

https://www.youtube.com/channel/UCC0d4IHdD-7kZHXMvKlXvMw

 • Subiektywnie o książkach

https://www.facebook.com/subiektywnieoksiazkach/

 • Wielki Buk

https://www.youtube.com/channel/UCGwb0HDls_iDidD4ku5fMsw

 • Zdaniem Szota

https://www.facebook.com/zdaniemszota/

Białe kruki - twórcy, których blogi czy profile w serwisach społecznościowych warto śledzić.

 • 52 Book Challenge PL

 • Nie oceniam po okładkach

 • Blog pod Małym Aniołem

 • Grozownia.pl

 • Stacja Książka

 • Literackie skarby świata całego

 • SieCzyta.com.pl

 • Nowalijki.com

 • Ania Globisz @ksiazka_przyjacielem

 • Edyta Giersz @motheroftworeads

 • @literackie_serce

 • Paulina Grzymek @paooska


Święto Polskiej Literatury - Narodowe Czytanie 2020

W sobotę 5 września po raz dziewiąty odbyło się Narodowe Czytanie. W tym roku wyróżniono dramat Juliusza Słowackiego pt. „Balladyna”.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku, kiedy to Polacy sięgnęli do dorobku Adama Mickiewicza. W kolejnych edycjach czytano utwory Aleksandra Fredry, Henryka Sienkiewicza, Bolesława Prusa, Stanisława Wyspiańskiego, Stefana Żeromskiego, Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bruna Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Henryka Rzewuskiego. 

Jak przypomina Kancelaria Prezydenta, "Balladyna" to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Narodowe Czytanie 2020 odbywało się na wiele sposobów i w wielu miejscach, także poza granicami naszego kraju. Święto Polskiej Literatury zainaugurowała Para Prezydencka. W przepięknej scenerii Ogrodu Saskiego swoje role odegrali między innymi: Krzysztof Kwiatkowski, Rafał Zawierucha, Teresa Lipowska, Andrzej Mastalerz, Ewa Dałkowska, Krzysztof Szczepaniak, Piotr Bajor, Julia Konarska, Aleksandra Radwan, Julia Łukowiak, Angelika Kurowska, Marta Wągrocka. Artyści zrzekli się honorariów, przekazując je na walkę z koronawirusem. Reżyserem przedsięwzięcia był Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia.

Wśród uczestników tego wyjątkowego święta nie mogło zabraknąć naszego liceum. Ze względu na sytuację epidemiczną, uczniowie i nauczyciele czytali „Balladynę” w zaciszu domowym. Młodzież z klasy III b, pod opieką wychowawcy oraz nauczyciela polonisty, udokumentowała swój udział w akcji. Tegoroczną edycję Narodowego Czytania koordynowała biblioteka szkolna.


 Nowości w naszej bibliotece

W ramach akcji „Biblioteka na to czeka” organizowanej przez Instytut Pamięci Narodowej na nasze półki trafiło trzydzieści publikacji. Celem projektu jest rozpowszechnianie wiedzy z zakresu najnowszej historii Polski, popularyzowanie czytelnictwa, wspieranie rozwoju bibliotek szkolnych, akademickich i publicznych.

Zasoby biblioteczne regularnie powiększamy również dzięki Instytutowi Literatury. Zapraszamy do zapoznania się z kolejnym numerem Kwartalnika Kulturalnego „Nowy Napis. Liryka, epika, dramat”, którego tematem jest Literacka Nagroda Nobla przyznana Oldze Tokarczuk oraz innymi nowościami. 


                        „Nie istnieje nic takiego, czego by sztuka nie mogła wyrazić...” – Oscar Wilde

 Mam Talent...

            Ekspozycja prezentująca szkolne i pozaszkolne pasje artystyczne uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. mjra H. Sucharskiego na stałe wpisała się w wydarzenia organizowane przez bibliotekę szkolną. Celem przedsięwzięcia jest ukazanie kunsztu autorów prac, promocja utalentowanej młodzieży, inspirowanie do doskonalenia umiejętności artystycznych, motywowanie do samodzielnych działań i pasji, przygotowanie innych do świadomego odbioru kultury,  

            Ze względu na sytuację epidemiczną tegoroczna wystawa została zaprezentowana w sieci. Zachęcamy wszystkich do obejrzenia prezentacji multimedialnej, a - Magdalenie Rogowicz, Julii Żuchowskiej, Piotrowi Czajkowskiemu, Mateuszowi Motylewskiemu, Weronice Samoraj, Aleksandrze Sobieraj, Izie Wiśniewskiej, Karolinie Krajewskiej, Weronice Siwińskiej, Kacprowi Janiszewskiemu, Agnieszce Szczepaniak, Konradowi Rostkowskiemu, Alicji Lewandowskiej, Natalii Chojnowski ej, Magdzie Prószyńskiej, Natalii Nowakowskiej, Hubertowi Lewandowskiemu, Aleksandrze Jankowskiej, Kasi Krasce, Oli Gębskiej, Roksanie Musiałowskiej, Kamilowi Sowińskiemu, Antoninie Dąbrowskiej, Amelii Nadratowskiej, Amelii Zdziarskiej, Agacie Kluczewskiej, Natalii Janakiewicz, Julii Bartnickiej, Sylwii Wiśniewskiej, Jakubowi Cecelskiemu, Julii Kruk, Weronice Julii Pakiele, Liwii Sulińskiej, Marcie Krokosz - dziękujemy bardzo za udostępnienie swoich prac!


„Czy można mieć motyle w brzuchu?” 

W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego w bibliotece szkolnej odbył się konkurs: „Czy można mieć motyle w brzuchu? – o frazeologizmach”. Do quizu przystąpiła klasa I c. Zadanie uczniów polegało na wykazaniu się znajomością frazeologizmów różnego pochodzenia, a także umiejętnością praktycznego ich wykorzystania w różnych sytuacjach komunikacyjnych.

Najlepiej zrobił to Piotr Czajkowski i to On został zwycięzcą. Piotrek otrzymał nagrodę książkową – „Silmarillion”  J.R.R. Tolkiena – ufundowaną przez sponsora.

 

 


Rok św. Jana Pawła II

W 2019 r. parlamentarzyści ustanowili w drodze okolicznościowych uchwał patronaty na rok 2020. Uhonorowani zostali: św. Jan Paweł II, hetman Stanisław Żółkiewski, Roman Ingarden i Leopold Tyrmand. 2020 będzie także rokiem Bitwy Warszawskiej 1920 i Zaślubin Polski z morzem w Pucku w jej 100. rocznicę.

Działalność papieża Polaka w znacznym stopniu przyczyniła się do upadku komunistycznej dyktatury w Europie Środkowej i Wschodniej. Jego posługa zyskała ogromny prestiż. Stał się najbardziej wpływowym przywódcą duchowym XX wieku. W tekście uchwały czytamy: „Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża wdzięczność i oddaje hołd Wielkiemu Papieżowi św. Janowi Pawłowi II, który sięgając do źródeł chrześcijaństwa uczył nas otwartości, wyrozumiałości, ale i odwagi w obronie wartości chrześcijańskich, na których oparta jest Polska i Europa. Niech nauczanie i wielkie dziedzictwo, które pozostawił św. Jan Paweł II będzie dla naszego narodu wciąż inspiracją do budowania Polski wolnej i sprawiedliwej.

W obchody Roku św. Jana Pawła II włącza się również biblioteka szkolna. Podczas zajęć utrwalamy w młodym pokoleniu pamięć o Janie Pawle II, przybliżamy wartości wychowawcze zawarte w Jego nauczaniu, pogłębiamy wiedzę o życiu, działalności, twórczości i osobowości papieża. Dopełnieniem powyższych działań jest okolicznościowa wystawa. Zapraszamy! 


Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego obchodzony jest od roku 2000. Proklamowany został na 30. sesji Konferencji Generalnej UNESCO z inicjatywy Bangladeszu. Na datę obchodów Dnia Języka Ojczystego wybrany został 21 lutego, upamiętniający wydarzenia 1952 r., kiedy to w Dhace doszło do demonstracji, a następnie zamordowania pięciu studentów, domagających się uznania ich języka ojczystego – bengalskiego – za jeden z dwóch urzędowych języków ówczesnego państwa Pakistan. Oficjalnie rząd Pakistanu ogłosił bengalski językiem urzędowym w 1956 roku, po wielu latach sporów, a 21 lutego to obecnie święto narodowe w Bangladeszu. Poza upamiętnieniem wymienionych wydarzeń, głównym przesłaniem Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego jest promocja wielojęzyczności oraz zwrócenie uwagi na chronienie różnorodności językowej, bezpośrednio związanej z problemem wymierania języków i kultur.

W obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego włącza się również biblioteka szkolna. Podczas zajęć podyskutujemy o języku polskim, poznamy jego historię, bogactwo dialektów oraz tajniki frazeologii. Wizyta w bibliotece będzie także okazją do zapoznania się z twórczością Michała Rusinka: „Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej”, „Pypcie na języku”, Dobra zmiana”, „Jak się dogadać, czyli retoryka codzienna”. Michał Rusinek pracuje na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie prowadzi zajęcia z teorii literatury, teorii przekładu i creative writing, jest też członkiem Rady Języka Polskiego PAN. Miłośnicy literatury (a w szczególności języka polskiego) znają Go jako sekretarza Wisławy Szymborskiej, specjalistę od językowych pułapek i sztuki komunikacji, który od lat uczy, jak najlepiej posługiwać się żywym słowem.

Księgozbiór biblioteki LO po raz kolejny wzbogacił sponsor.


Paszporty „Polityki” 2019

14 stycznia w Teatrze Polskim w Warszawie odbyła się ceremonia rozdania jednej z najważniejszych i najbardziej prestiżowych nagród kulturalnych. Paszporty „Polityki” wyróżniają utalentowanych, młodych ludzi, którzy swoją działalnością wywierają niekwestionowany wpływ na polską kulturę i mogą być najlepszymi ambasadorami Polski w świecie. Nagrody wręczono już po raz 27., w siedmiu osobnych kategoriach – kreator kultury, film, teatr, literatura, muzyka popularna, muzyka poważna, kultura cyfrowa, sztuki wizualne. W kategorii literatura zwyciężyła Dominika Słowik, którą jury doceniło za “oryginalne spojrzenie na lata 80. i 90.” w powieści „Zimowla”.

Pierwsza książka Dominiki Słowik – „Atlas: Doppelganger” – została bardzo dobrze przyjęta przez recenzentów oraz czytelników. Powieść znalazła się nawet w finale Nagrody Literackiej Gdynia za debiut literacki. Teraz do rąk odbiorców trafia obszerna historia pt. „Zimowla”, która również zasługuje na szczególną uwagę. Cukrówka, miasteczko położone na dalekiej prowincji, nie jest wcale takie stereotypowe, nudne i bezbarwne, jakby się wydawało. W tamtejszej społeczności odnaleźć można wiele barwnych postaci i tajemniczych, intrygujących zdarzeń. Zacierają się granice między możliwym i niemożliwym. Pisarka posługuje się niedopowiedzeniami, zabiera czytelnika w gąszcz niewyjaśnialnych zjawisk codzienności i ścieżek pamięci. Nieustannie rodzą się pytania, między innymi takie - czy uda się wyjaśnić najbardziej strzeżony sekret Cukrówki?

Powieść Dominiki Słowik – dzięki sponsorowi – jest dostępna w naszej bibliotece. Zapraszamy do wypożyczania i czytania.


6 grudnia to dzień mikołajkowych prezentów oraz świątecznych życzeń. Magiczna atmosfera zapanowała również w bibliotece szkolnej, którą odwiedził oczekiwany przez wszystkich święty. Mikołaj zostawił dla naszych czytelników – tych małych i dużych – tajemnicze paczki oraz słodkie upominki. Każdy mógł wypożyczyć taką niespodziankę na Święta i zaskoczyć siebie czytelniczo.

Z okazji Bożego Narodzenia życzymy naszym czytelnikom radosnych, zdrowych i rodzinnych Świąt oraz Szczęśliwego Nowego Roku.


W związku z obchodami Miesiąca Bibliotek Szkolnych w naszym liceum rozegrał się prawdziwy pojedynek książek. Przez cały październik uczniowie – wrzucając swoje propozycje do specjalnie oznakowanego pudełka - głosowali w „Uczniowskim Plebiscycie Na Listę Książkowych Przebojów”.

Na pierwszym miejscu znalazły się „Dziewczyny z Syberii” Anny Herbich. Na drugim - „Kredziarz” C.J. Tudor. Trzecie miejsce przypadło natomiast powieści Stephena Kinga pt. „Lśnienie”.

Tradycyjnie już za wsparcie dziękujemy sponsorowi, dzięki któremu pozyskaliśmy oczekiwaną przez uczniów powieść „Kredziarz”.

Zapraszamy do wypożyczania i czytania.

 

 

 

 


Literacki Nobel dla Olgi Tokarczuk

Olga Tokarczuk to niekwestionowane odkrycie w polskiej literaturze ostatnich lat, wybitna prozaiczka i eseistka, pisarka ceniona przez krytyków i publiczność. Fenomen popularności i dobrego smaku, wiedzy i sprawności pisarskiej, filozoficznej głębi i sztuki opowiadania. Wielbicielka Junga, znawczyni filozofii i wiedzy tajemnej, laureatka wielu prestiżowych nagród literackich, do których dołączyła również ta najważniejsza – Nagroda Nobla w dziedzinie literatury. W uzasadnieniu przyznania tego wyjątkowego wyróżnienia napisano: „Olga Tokarczuk nigdy nie postrzega rzeczywistości jako czegoś stabilnego lub wiecznego. Konstruuje powieści w napięciu między przeciwieństwami kulturowymi; natura kontra kultura, rozum kontra szaleństwo, mężczyzna kontra kobieta, dom kontra wyobcowanie”.

W celu zgłębienia tajników twórczości pisarki zapraszamy do biblioteki szkolnej. Za uzupełnienie księgozbioru autorstwa Olgi Tokarczuk – „Księgi Jakubowe” oraz „Gra na wielu bębenkach” – dziękujemy bardzo sponsorowi.

 

„Upoluj swoją książkę”"Upoluj swoją książkę"

W listopadzie wystartowała kolejna edycja akcji "Upoluj swoją książkę", którą organizuje Czytaj PL. Celem przedsięwzięcia jest promocja czytelnictwa. Po raz kolejny, w naszej bibliotece szkolnej jest dostępny plakat – darmowa wypożyczalnia książek elektronicznych.

W tym roku, można przeczytać następujące książki: „Ucho igielne” – Wiesław Myśliwski, „Pianie kogutów, płacz psów” – Wojciech Tochman, „Patolodzy” – Paulina Łopatniuk, „Skaza” – Robert Małecki, „Listy zza grobu” – Remigiusz Mróz, „Okrutny książę” – Holly Black, „Jeszcze się kiedyś spotkamy” – Magdalena Witkiewicz, „Mit motywacji” – Jeff Haden, „Historia bez cenzury 4” – Wojciech Drewniak, „Chrobot” – Tomasz Michniewicz, „Nikt nie idzie” – Jakub Małecki, „Dziewczyna o czterech palcach” – Marek Krajewski.

Czytać i słuchać bestsellerowych książek można przez cały listopad.
Zapraszamy do wypożyczania książek elektronicznych.


Miesiąc Bibliotek SzkolnychMówią, że w książkach świat się mieści drugi,

Piękniejszy od codziennego.

Cuda on wszystkie ma na swe usługi,

Niebo należy do niego …

 Wiktor Gomulicki

1 października rozpoczął się Miesiąc Bibliotek Szkolnych ustanowiony przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego. Pierwsze obchody International Schooll Library Day odbyły się 18 października 1999 roku. Święto obchodzone było corocznie, w czwarty poniedziałek października, do 2007. W 2008 październik zastąpił poprzednie jednodniowe święto.

Celem akcji jest pokazanie oferty i dorobku biblioteki szkolnej, zwrócenie uwagi na jej ogromną rolę w życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych. W ramach International School Library Month: 

 • promujemy akcje: „Skrzynka Marzeń Czytelniczych” i „Uwolnij Książkę”
 • przystępujemy do trzeciej edycji projektu „Upoluj Swoją Książkę”
 • przystępujemy do konkursu w ramach projektu „Upoluj Swoją Książkę”
 • przeprowadzamy „Uczniowski Plebiscyt Na Listę Książkowych Przebojów”

Zachęcamy wszystkich do odwiedzenia Biblioteki, zapoznania się z nowościami wydawniczymi oraz do korzystania ze zbiorów.


Nagroda Literacka Nike 2019 przyznana!

Nagroda Literacka Nike 2019 przyznana!

6 października w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego odbyła się uroczysta gala Nike 2019. Jury w składzie: Teresa Bogucka, Agata Dowgird, Maryla Hopfinger, Dariusz Kosiński, Anna Nasiłowska, Antoni Pawlak, Paweł Próchniak, Joanna Szczęsna oraz Marek Zaleski za najlepszą książkę minionego roku uznało „Nie ma” Mariusza Szczygła.  

"Nie ma" jest zbiorem opowieści reporterskich o ludziach, którzy musieli uporać się z różnego rodzaju pustką w życiu. Bohaterami historii są m.in. albański malarz, polskie siostry bliźniaczki, ukraiński żołnierz, czeska poetka i izraelska pisarka. “Nie ma” to kolejna książka znanego reportera i felietonisty, laureata Europejskiej Nagrody Literackiej (2009 r.), autora takich książek, jak: "Gottland", „Niedziela, która zdarzyła się w środę”, "Kaprysik. Damskie historie", "Zrób sobie raj" i "Projekt: prawda".

Nagroda Nike uznawana jest za jedną z najbardziej prestiżowych nagród w Polsce. W konkursie mogą brać udział utwory reprezentujące wszystkie gatunki literackie, nie dopuszcza się natomiast opracowań lub prac zbiorowych. Celem przedsięwzięcia jest promocja polskiej literatury współczesnej, ze szczególnym uwzględnieniem powieści. Fundatorami nagrody są "Gazeta Wyborcza" i Fundacja Agory. W zaszczytnym gronie laureatów znaleźli się m.in. Wiesław Myśliwski, Czesław Miłosz, Dorota Masłowska, Olga Tokarczuk, Andrzej Stasiuk, Wojciech Kuczok, Tadeusz Różewicz, Jarosław Marek Rymkiewicz, Jerzy Pilch.

Oprócz reportaży Mariusza Szczygła w finałowej siódemce Nike 2019 znalazły się również książki: Małgorzaty Rejmer „Błoto słodsze niż miód”, Aleksandra Kaczorowskiego „Ota Pavel. Pod powierzchnią”, Marcina Kołodziejczyka „Prymityw. Epopeja narodowa”, Zyty Rudzkiej „Krótka wymiana ognia”, Juliusza Strachoty „Turysta polski w ZSRR” i Szczepana Twardocha „Królestwo”.

Zwycięskie „Nie ma” Mariusza Szczygła oraz „Królestwo” Szczepana Twardocha dostępne oczywiście w naszej Bibliotece. Zapraszamy do wypożyczania i czytania, a sponsorowi dziękujemy za zakup książek☺.


Kiermasz podręczników

5 września 2019 r. odbył się w naszej szkole kiermasz podręczników. Organizatorem przedsięwzięcia była Biblioteka szkolna we współpracy z Samorządem Uczniowskim.  Coroczna inicjatywa tradycyjnie stała się okazją do spotkania z absolwentami LO.

 


Narodowe czytanieAkcja "Narodowe Czytanie" organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku, kiedy to Polacy sięgnęli do dorobku Adama Mickiewicza. W kolejnych edycjach czytano utwory Aleksandra Fredry, Henryka Sienkiewicza, Bolesława Prusa, Stanisława Wyspiańskiego czy Stefana Żeromskiego. Podczas tegorocznej odsłony przedsięwzięcia Para Prezydencka zaproponowała do czytania nowele polskie autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Bruna Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza, Henryka Rzewuskiego.  Prezydent Andrzej Duda z Małżonką dokonali wyboru z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta. 

Utwory wymienionych pisarzy niewątpliwie zachwycają, prowokują do dyskusji i choć czasem prowadzą do sporów czy polemik, kształtują całe pokolenia Polaków. Wspólna lektura to doskonały moment, by dany tekst odczytać na nowo, by zadać mu współczesne pytania, zastanowić się nad tym, w jaki sposób dziś ukazuje Polskę i Polaków. Najwybitniejsze dzieła rodzimej literatury jednoczą nas jako wspólnotę, wzmacniają polską tożsamość i narodową dumę.

Do ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie każdego roku włącza się również nasze miasto. 7 września 2019 r., wśród publiczności zgromadzonej w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Z. Nałkowskiej znaleźli się między innymi nauczyciele bibliotekarze oraz uczniowie LO w Sierpcu.

Klip promocyjny szkoły

Kalendarz

październik 2020
npwścps
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Warto odwiedzić

Powiat sierpecki

Kryta pływalnia w Sierpcu

Centrum Kultury i Sztuki w Sierpcu

Ziemia sierpecka

Odwiedza nas

Dziś 13

Wczoraj 83

Tydzień 266

Miesiąc 13

Wizyt wszystkich 47708

Copyright © 2020 Liceum Ogólnokształcące im. mjra Henryka Sucharskiego w Sierpcu Rights Reserved.