foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Witamy na stronie Liceum Ogólnokształcącego im. mjra Henryka Sucharskiego w Sierpcu

Liceum Ogólnokształcące

im. mjra Henryka Sucharskiego w Sierpcu

Z przyjemnością informujemy, że naszemu Liceum zostało przyznane wsparcie finansowe w ramach realizacji Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025”. Pozyskane środki w wysokości 12 000,00 zł zostaną przeznaczone na zakup książek do biblioteki szkolnej oraz realizację zadań promujących czytelnictwo. Dzięki nim będziemy spełniać czytelnicze marzenia naszych licealistów.

Warto dodać, że w ramach Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.” do Kuratorium Oświaty w Warszawie wpłynęły wnioski dla 1817 szkół, placówek wychowania przedszkolnego i bibliotek pedagogicznych. Wsparcie finansowe przyznano 785 szkłom, placówkom wychowania przedszkolnego i bibliotekom pedagogicznym.

Wniosek o wsparcie finansowe w ramach realizacji Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.” został złożony przez panią dyrektor Ewę Jancewicz.

 

~~~

„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa,
jaką sobie ludzkość wymyśliła”
Wisława Szymborska

W naszym Liceum powstało niezwykłe miejsce dla wszystkich, którzy lubią czytać i chcą się dzielić książkami z innymi. Jest nim drzewo-półka bookcrossingowa.

Bookcrossing, czyli krążąca książka lub książka w podróży, ma na celu podniesienie poziomu czytelnictwa i spopularyzowanie samego faktu czytania. To ruchoma wirtualna biblioteka, bez własnej siedziby, regałów i kart bibliotecznych. Bookcrossing polega na zostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych (park, pociąg, wybrany sklep, teatr, kawiarnia, galeria, kino), jak również w miejscach w tym celu przygotowanych – półkach, stolikach, regałach po to, by znalazca mógł je przeczytać i przekazać dalej. Właśnie taka półka znajduje się przy naszej bibliotece szkolnej. Zapraszamy!

Drzewo-półka bookcrossingowa powstała z inicjatywy pani dyrektor Ewy Jancewicz.

 

~~~

Nagrodzeni w konkursach czytelniczych:

„Czytelnik Roku w klasach I – III”: Agnieszka Chocholska;

„Klasowy Czytelnik Roku 2022”: Julia Grzelecka, Lidia Nowakowska, Agnieszka Chocholska, Olaf Wiśniewski, Krystian Telesiewicz, Aleksandra Tomczak, Natalia Chojnowska, Aleksandra Sobieraj, Piotr Czajkowski, Aleksandra Sadowska.

Gratulujemy!

 

~~~

3 września 2022 roku w naszej szkole odbyło się Narodowe Czytanie. Podczas tegorocznej XI edycji odczytywanym tekstem literatury pięknej były „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Współorganizatorami wydarzenia byli również: Starostwo Powiatowe w Sierpcu oraz Powiatowa Biblioteka Publiczna w Sierpcu.

Członkowie Szkolnego Teatru LO Sucharskiego w niekonwencjonalny sposób zaprezentowali utwory naszego romantycznego wieszcza. Był to kolaż ballad: „Romantyczność”, „Powrót taty”, „Pani Twardowska” i „Lilie”. Młodzi aktorzy zachwycili publiczność swoją ekspresją sceniczną, świadomością tekstów i piękną dykcją. Widzowie doświadczyli wielu wzruszeń! Niewątpliwie wydarzenie to było ucztą dla duszy! Po zaprezentowaniu ballad odbył się krótki test wiedzy. Za udzielenie poprawnych odpowiedzi słuchacze otrzymali piękne wydanie „Ballad i romansów”.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom Narodowego Czytania – czytającym, słuchaczom, obserwatorom – za udział w akcji. Szczególne podziękowania kierujemy do Starosty Sierpeckiego – pana Andrzeja Cześnika, Wicestarosty Sierpeckiego – pana Sławomira Olejniczaka, Skarbnika Powiatu Sierpeckiego – pana Zbigniewa Garwackiego, Naczelnik Wydziału Oświaty i Zdrowia – pani Bogusławy Lewandowskiej, Dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Sierpcu – pani Elżbiety Gozdowskiej, uczniów i nauczycieli LO Sucharskiego oraz zaprzyjaźnionych szkół. Dziękujemy, że byliście z nami.

Słowa uznania i serdeczne podziękowania kierujemy do naszych wspaniałych, utalentowanych aktorów: Anny Cyl, Aleksandry Gębskiej, Natalii Babeckiej, Natalii Sawickiej, Wiktorii Cendrowskiej, Jana Brzozowca, Jana Jankowskiego, Magdaleny Prószyńskiej, Wiktorii Czajki, Mikołaja Zakrzewskiego, Natalii Barańskiej, Aleksandry Jankowskiej oraz opiekunów Szkolnego Koła Teatralnego – pani Marleny Boguckiej, ks. Adama Kowalskiego.

Do zobaczenia za rok!

 

5 września 2022 roku członkowie Szkolnego Teatru LO Sucharskiego w niekonwencjonalny sposób zaprezentowali „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza dla całej społeczności szkolnej.

 

~~~

18 października 2022 r. przystąpiliśmy do akcji „Przerwa na czytanie”, organizowanej przez Bibliotekę Pedagogiczną Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim. Celem inicjatywy było między innymi promowanie czytelnictwa wśród młodzieży, a także zachęcenie do sięgania po książkę w każdej sytuacji i w każdym miejscu.

W szkolnej akcji wzięli udział uczniowie i nauczyciele. Uczestnicy czytali podczas wybranych przez siebie przerw międzylekcyjnych, w różnych miejscach szkoły. Tego dnia każdy sięgnął po ulubioną literaturę – przyniesioną z domu lub wypożyczoną z bibliotecznego księgozbioru. „Przerwa na czytanie” to niewątpliwie dobra zabawa, a przede wszystkich miłe chwile spędzone z książką.

 

~~~

W okresie kwiecień – grudzień 2022 r., w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025”, zostały zrealizowane następujące projekty czytelnicze: „Akcja społeczno-edukacyjna Żonkile 2022. Literackie obrazy powstania w getcie warszawskim”, „Mądrość ukryta w przysłowiach”, „Postać kobiety w literaturze angielskiej”, „Walcząca Warszawa. Powstanie warszawskie w bezpośrednich relacjach świadków”, „Narodowe Czytanie – Ballady i romanse A. Mickiewicza”, „Czym jest stres i jak sobie z nim radzić?”, „Dzień Edukacji Narodowej – wiersze, piosenki, sentencje o zawodzie nauczyciela”, „Niepokorna, niepodległa... – upamiętnienie 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości”, „Tragedia „wiekuistego ojca” w powieści „Ojciec Goriot” Honoriusza Balzaka”, „Lekcja z cyklu „Polecam” – ostatnią przeczytaną książkę, obejrzany film, program TV, koncert itp.”, Jak czytać dramaty? Komedia molierowska: „Don Juan”, „Andrzejki – wróżby i magia w tradycjach ludowych”, „Motyw przemiany oraz szczęścia w „Opowieści wigilijnej” Charlesa Dickensa”, „41. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce”, „Tradycje związane ze świętami Bożego Narodzenia”.

 

~~~

Pozostałe relacje z realizacji zadań w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025” znajdują się w zakładce "Aktualności" oraz "Biblioteka":

https://losierpc.edu.pl/

https://losierpc.edu.pl/index.php/biblioteka

 

LO Sucharskiego „Brązową Szkołą 2023”!

Biuletyn Informacji Publicznej

Youtube LO Sierpc

Kalendarz

marzec 2023
npwścps
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

Warto odwiedzić

Powiat sierpecki

Kryta pływalnia w Sierpcu

Centrum Kultury i Sztuki w Sierpcu

Ziemia sierpecka

Odwiedza nas

Dziś 99

Wczoraj 151

Tydzień 250

Miesiąc 2553

Wizyt wszystkich 146666

Copyright © 2023 Liceum Ogólnokształcące im. mjra Henryka Sucharskiego w Sierpcu Rights Reserved.